همایش نهم مکمل‌های رژیمی غذایی؛ عرصه نمایش توانمندی صنعت مکمل کشور

همزمان با شیوع بیماری کووید۱۹ میزان استفاده از مکمل‌های رژیمی غذایی در کشور رو به افزایش گذاشت. نهمین همایش مکمل‌های رژیمی غذایی در کنار نمایش توانمندی‌های صنعتگران این حوزه بر تاثیر مکمل‌ها در دوره شیوع کووید۱۹ تمرکز کرده است.

به گزارش روابط عمومی سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی دکتر سید محمد ناصری؛ دبیر سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی با اشاره به وضعیتی که شیوع بیماری کووید۱۹ در کشور ایجاد کرده است، گفت: استفاده از برخی مکمل‌های غذایی در دوران شیوع کووید ۱۹ افزایش یافت.

ایشان یادآور شد: «از آنجا که بیماری کووید۱۹ با رخوت و ضعف زیادی همراه است، در کنار داروهایی که برای درمان کووید۱۹ استفاده می‌شد، مکمل‌هایی نیز برای پیشگیری و کمک به بهبود بیماری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این مکمل‌ها در رفع عوارض کووید۱۹ نیز کارایی داشته‌اند. بنابراین می‌توان گفت مکمل‌های رژیمی غذایی طی سال‌های اخیر در سه حوزه به کار گرفته شده و اثرات مطلوبی برای مصرف‌کننده به همراه داشته‌اند.»

دبیر سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی گفت: البته مصرف مکمل‌های رژیمی غذایی به زمان شیوع کووید۱۹ خلاصه نشده و مصرف مکمل‌ها به طور کلی در کشور افزایش داشته است.

دکتر سید محمد ناصری تصریح کرد: با توجه به نیاز بازار که تنوع محصولات در حوزه مکمل‌های رژیمی غذایی است، همایشِ پیش رو به ارائه توانمندی‌های صنعت مکمل با تمرکز بر تاثیر مکمل‌ها بر بیماری کووید۱۹ اختصاص یافت.

دکتر ناصری افزود: نهمین همایش مکمل‌های رژیمی غذایی علاوه بر ارائه توانمندی‌های این صنعت، پتانسیل‌های موجود در صنعت تولید مکمل در کشور را به نمایش خواهد گذاشت.

ایشان در خصوص ویژگی منحصر به فردِ همایش نهم گفت: تمرکز برگزارکنندگانِ این دوره روی تاثیر مکمل‌های رژیمی غذایی بر درمان و بهبود شرایط بیماران کووید۱۹ و رفع مشکلات بعد از بیماری کووید۱۹ است.

دکتر سید محمد ناصری به فعالیت‌های مستمر سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی برای انجام هر چه بهتر همایش نهم اشاره کرد و گفت: اتاق فکر این همایش با حضور متخصصان و صنعتگران در این حوزه تشکیل شد. او ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده هماهنگی برای برقراری ارتباط با سازمان غذا و دارو، وزارت ورزش و جوانان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال پیگیری است.

دکتر ناصری افزود: با توجه به اینکه بخشی از این همایش به مکمل‌های ورزشی اختصاص دارد و همچنین چالش زیادی در این حوزه وجود دارد که مربوط به محصولات تقلبی است، سه مجموعه مرتبط در این زمینه برای برگزاری همایش با سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی همراهی می‌کنند. دبیر سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی اضافه کرد: در همایش نهم از همراهیِ انجمن تولیدکنندگان فرآورده‌های طبیعی سنتی نیز استفاده خواهد شد.

دکتر ناصری ادامه داد: بخشی از نهمین همایش مکمل‌های رژیمی غذایی به برگزاری پانل‌های تخصصی اختصاص پیدا کرده تا متخصصان رشته داروسازی و پزشکان به کاربردهای بیشتر مکمل‌ها در بیماری کووید۱۹ توجه بیشتری داشته باشند. او اظهار امیدواری کرد: همایش پیش رو بتواند الگوی فرهنگی مناسبی برای استفاده از مکمل‌های ورزشی ارائه کند، چرا که عرضه محصولات غیرمجاز، تقلبی و قاچاق در این حوزه بسیار زیاد و آسیب‌زاست.

دکتر سید محمد ناصری ضمن اشاره به گسترش سریع بازار مکمل‌ها گفت: «اطلاعات منتشر شده در آمارنامه مکمل‌ها این رشدِ سالیانه را نشان می‌دهد. آمار سال گذشته نشانگر آن بود که به دلیل ِ مصرف مکمل‌ها در پیشگیری، کمک به درمان و بهبود شرایط بیماران کووید۱۹ بعد از ابتلا بازار مکمل‌ها دچار تغییر شده است.»

او بر این نکته تاکید کرد که «نمی‌توان گفت کدام نقطه برای تولید مکمل‌ها مطلوب است» و افزود: با این حال، اگر تنوع محصولات و تولیدکنندگان را مورد توجه قرار دهیم، نقطه مطلوب، افزایش رقابت میان تولیدکنندگان است که در حال حاضر مسیر خوبی برای رسیدن به آن شکل گرفته است.

دکتر ناصری ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک همکاری مطلوبی برای نظارت بر کیفیت مکمل‌ها با سازمان غذا و دارو و اداره کل مکمل‌ها شکل بگیرد. او از رشد کیفی در بسته‌بندی محصولات طی چند سال گذشته اظهار خرسندی کرد و افزود: با کمک سازمان غذا و دارو مسایل کیفی به شکل مناسب‌تری حل خواهند شد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی در پایان گفت: «صنعت تولید مکمل در ایران مانند تمام صنایعِ دیگر نیازمند سرمایه در گردش است. قاعدتا وقتی نرخ ارز افزایش می‌یابد و صنعتگران به سرمایه در گردش بیشتری نیاز دارند تا مواد اولیه محصولات را تهیه کنند، نیازمند حمایت‌هایی همچون ارائه تسهیلات برای تامین سرمایه در گردش‌ و تهیه ماشین‌آلات به روز هستند تا محصولات با کیفیت‌تری تولید کنند.»

دکتر سید محمد ناصری در خصوص سایر حمایت‌های لازم از صنعت مکمل در کشور خاطر نشان کرد: عدم تغییر در ضوابط، دستورالعمل‌ها و کدهای تعرفه که منجر به توقف فرایندهای بازرگانی می‌شود، باید حل و فصل شوند و علاوه بر آن مجوز شرکت‌ها در سازمان غذا و دارو باید با سرعت بیشتری صادر شود.