مصرف نادرست مکمل‌ نتیجه عملکرد منفعلانه نهادهای مسئول

« چرخه عرضه و تجویز مکمل‌های غذایی با مشکلات اساسی روبه‌رو بوده و دلیل اصلی این مشکل عدم ورود مراکز علمی و دانشگاهی به این حوزه و تدوین دستورالعمل‌های مرتبط است.حتی مهم‌ترین مراکز نقش آفرین نظیر معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، فدراسیون پزشکی ورزشی، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (NADO)-، منفعل و بی‌برنامه در این حیطه فعالیت کرده اند»

 

به گزارش دبیرخانه هفتمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، دکتر محمد حضوری، مدیرگروه پزشکی اجتماعی  و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قم ضمن بیان این مطلب درباره هفتمین همایش مکمل‌های غذایی و دارویی  عنوان کرد: سابقه چند ساله برگزاری همایش مکمل‌های غذایی و دارویی نشان از توجه و اقبال ورزشکاران و نسل جوان به مباحث و مطالب ارایه شده در سخنرانی و نشست‌های مرتبط دارد.

دکتر محمد حضوری با تایید این موضوع که مصرف مکمل‌های غذایی به بخشی جدایی ناپذیر با ورزش حرفه‌ای به تبدیل شده‌اند، درباره لزوم کنترل و نظارت در این حوزه و ممانعت از مصرف مکمل‌های تقلبی یا غیراستاندارد افزود: اقبال ورزشکاران به مصرف این فرآورده‌ها موجب سوءاستفاده برخی سوداگران برای ایجاد بازار سیاهی از محصولات قاچاق یا تقلبی شده است. من یک سال و نیم مسئول کمیته تغذیه ورزشی در فدراسیون پزشکی ورزشی بوده‌ام، متاسفانه در طول این مدت موارد متعددی از مثبت شدن نتیجه آزمایش دوپینگ ورزشکاران دیده‌ام. در بعضی موارد حتی به خاطر استفاده از این محصولات تقلبی، آسیب‌های جدی به سلامتی آنان وارد شده است.

وی تهیه مکمل‌های غذایی از داروخانه‌ها و مراکز مجاز را بسیار مهم دانست و تاکید کرد که مصرف این فرآورده‌ها باید زیر نظر متخصصان مورد تایید و مجاز صورت بگیرد تا لطمه‌ای به سلامتی فرد وارد نشود.

دکتر محمد حضوری در پایان درمورد لزوم آگاهی بخشی در زمینه مصرف صحیح مکمل‌ها و نقش متخصصان در این زمینه گفت: سال‌هاست به عنوان شخصی که در زمینه دانشگاهی فعالیت می¬کند، درخواست کرده‌ام تا دوره‌های آموزشی مدونی برای افزایش آگاهی متخصصان تغذیه، پزشکان و داروسازان برگزار شود؛، چراکه فکر می‌کنم از این طریق نحوه تجویز اصلاح گردد و ارایه مکمل و مشاوره در داروخانه نیز ارتقا یابد اما متاسفانه هنوز عزمی جدی در این راستا مشاهده نشده است.

هفتمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، چهار  تا ششم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک برگزار می‌شود. در این دوره دریافت مقاله های تخصصی حوزه مکمل گنجانده شده و همچنین امتیاز بازآموزی به شرکت کنندگان تعلق می گیرد.