دکتر کبریایی ‌زاده در نشست خبری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران مکمل های ورزشی نابسامان ترین وضع مکمل را در کشور دارند

نشست خبری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت با حضور دکتر عباس کبریایی‌زاده رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، دکتر مهناز خانوی مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و دکتر هدایت حسینی رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌­ای و صنایع غذایی کشور با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

kebriayi

در این نشست که در ساختمان غذا و دارو برگزار شد؛ دکتر عباس کبریایی‌زاده رییس شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های رژیمی غذایی ایران با عنوان اینکه این دوره از همایش  با هدف تببین دغدغه‌ها و چشم‌اندازهای حوزه مکمل های غذایی و دارو گفت: موضوع مکمل در این زمان برای ما بسیار جدی است چرا که از طرفی میزان امید به زندگی در ایران بالا رفته است و موجب شده جمعیت سالمند بیشتری داشته باشیم که نیاز به مکمل های غذایی و رژیمی دارند.

دکتر عباس کبریایی‌زاده به زنان باردار، نوزادان و کودکان و جوانان به عنوان گروه مرجع بعدی برای مصرف مکمل نام برد و افزود: زنان در دوره های حاملگی و یائسگی  به مصرف مکمل بیش از پیش نیاز پیدا می کنند و این موضوع اهمیت توجه به تولید مکمل را بیش از پیش مطرح می کند.همچنینثابت شده وقتی فرآورده ای دارای ویتامینه و املاح طبیعی برای بیماران مبتلا به بیماری های مزمن استفاده می شود روند بهبود بیماری بهتر پاسخ می دهد.

وی با عنوان این مطلب که از هفت سال پیش سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران تلاش کرده با برگزاری همایش های علمی آخرین یافته ها در زمینه مکمل ها را به جامعه پزشکی ارائه دهد، گفت: در ششمین همایش تمرکز ما بر ارائه یافته های علمی جدید در زمینه تولید مکمل های رژیمی و غذایی است.

به گفته دکتر کبریایی زاده، ۳۰ درصد از نیاز به مصرف مکمل در کشور از تولیدات داخلی تامین شده و این پیگیری وجود دارد تا سهم بیشتری از تولید مکمل های مصرفی در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار بگیرد.

رییس شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل های رژیمی و غذایی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای توسعه زیرساخت‌های تولید مکمل در داخل و حفاظت از سلامت بیماران افزود: باید تلاش کنیم که صنایع تولید مکمل در کشور به سمت صادرات محوری و کسب بازارهای منطقه سوق داده شود.

دکتر کبریایی زاده در ارتباط با وضعیت مکمل های ورزشی در داخل هم گفت: مخاطب این قبیل مکمل ها عموما نوجوانان و جوانان در سن رشد هستند؛ در حالیکه مکمل های ورزشی یکی از حوزه های بسیار نابسامان را در عرصه مکمل های رژیمی و غذایی دارد که ما به شدت از وضعیت موجود گلایه داریم.

دکتر کبریایی با اشاره به این مطلب که خواست ما از وزارت بهداشت، نظارت بیشتر بر روی عرضه مکمل‌های ورزشی است که بسیار فریبنده برای مصرف کننده هستند در حالیکه افزودنی های غیرمجاز دارند، گفت: متاسفانه مکمل های ورزشی در کشور به صورت نامطمئن در اختیار ورزشکاران قرار می‌گیرد و در بسیاری از موارد اضافه کردن ترکیبات شیمیایی به این قبیل مکمل‌ها باعث آسیب‌های جدی به افراد و خصوصا جوانان می شود.

 

2

تقدیر از پیشکسوتان سه عرصه مکمل در ششمین همایش

در ادامه این نشست دکتر کبریایی‌زاده خبر داد: همزمان با مراسم افتتاحیه ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی از سه پیشکوست عرصه تولید فرآورده‌های دارویی مکمل، تجویز و مصرف مکمل و همچنین ورزشکارانی که بدون مصرف مکمل مقام دست کسب کرده‌اند، تقدیر خواهد شد. همچنین با نمایش کلیپی  از زحمات زنده یاد دکتر محمد تقی خانی با حضور خانواده ایشان، تقدیر خواهد شد.