دکتر شکوهی در مراسم اختتامیه: ضرورت تبلیغ آزادانه مکمل‌های غذایی و رژیمی

 

چهارمین همایش مکمل‎‌های غذایی و رژیمی پس از سه روز برپایی نمایشگاه و کارگاه‌‌های تخصصی به کار خود پایان داد و مراسم افتتاحیه این همایش با حضور و سخنرانی دکتر هدایت حسینی، رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه¬ای و صنایع غذایی کشور، دکتر حسن شکوهی رییس اتحادیه وارد کنندگان مکمل¬های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران و دکتر عباس کبریایی زاده رییس شورای سیاست‌گذاری و رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران بعد از ظهر یکشنبه ۹ خرداد برگزار شد.
دکتر هدایت حسینی با تاکید بر ضروت برگزاری چنین همایش‌هایی، بیان کرد: برگزاری همایش‌هایی بارویکرد علمی باعث خواهد شد تا تولید و عرضه مکمل‌ها علمی شود و متعاقبا صرف نظر از مصرف‌کنندگان، پزشکان نیز با ضرورت آگاهی از مکمل‌ها اقدام به تجویز منطقی مکمل‌ها خواهند کرد.
وی همچنین افزود: امروزه مصرف مکمل‌ها جزو گریزناپذیر زندگی صنعتی است و باید تمام گروه‌های محروم جامعه امکان دسترسی به مکمل‌ها را داشته باشند.
وی در پایان از همکاری علمی انستیتو تغذیه جهت تولید و عرضه مکمل‌ها خبر داد و خاطرنشان کرد همه سیاستگذاران باید در این همکاری مشارکت داشته باشند.
همچنین در این مراسم دکتر حسن شکوهی ضمن تشکر ار برگزاری چنین همایش‌های تخصصی گفت: در سال‌های گذشته وضعیت صادرات و واردات به روشنی الان نبود و خوشحالم که شاهد ساماندهی وضعیت مکمل‌های غذایی و رژیمی هستیم.
وی افزود: در حال حاضر از ۱۲۰۰ مکمل موجود در بازار ، هزار مورد با تایید وزارت بهداشت روانه بازار شده است، اما نکته‌ای که وجود دارد ممنوعیت تبلیغات مکمل‌ها برای عموم است تا حق انتخاب برای مصرف کننده وجود داشته باشد.
رییس اتحادیه وارد کنندگان مکمل¬های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران اظهار داشت: در کشوری که پفک و سایر تنقلات برای سلامتی مردم مضر است، اما به راحتی در تلویزیون ملی تبلیغ می شود، جایز نیست مکمل‌ها و فرآورده‌هایی که ضامن سلامتی مردم هستند، حقی برای معرفی خود در صدا و سیما نداشته باشند.
شکوهی با تاکید بر ضرورت تبلیغ مکمل‌ها بر اساس ضوابط، تصریح کرد: مصرف کننده در همه جای دنیا باید حق انتخاب داشته باشد،زیرا این حق منجر به آگاهی می‌شود. در غیر اینصورت عدم آگاهی باعث انحصار در تولید و واردات خواهد شد.
وی در رابطه با قیمت‌گذاری مکمل‌های غذایی و رژیمی بیان کرد: در دنیا کارخانجات معتبری وجود دارد و هر یک قیمت مخصوص خود را دارد. قیمت‌‎ها بر اساس مدارک قانونی به اتحادیه اعلام شده و درست است که اعضای اتحادیه خود از وارد کنندگان هستند، اما سیاست به شکلی است که هیچ حمایتی از واردکنندگان صورت نگیرد.
همایش مکمل‌ها وارتقای شاخص‌های سلامتی
دکتر عباس کبریایی‌زاده هم در این مراسم با بیان اهداف برگزاری سلسله همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی خاطرنشان کرد: این همایش‌ها در راستای ارتقای سلامت است تا نسل جوان و شادابی تربیت شوند. اما باید توجه داشته باشیم که مکمل‌ها نه جایگزین، بلکه برای تکمیل چرخه زندگی سالم تجویز می‌شوند.
وی با تاکید بر هدف فرهنگ‌سازی در راستای اهداف برگزاری همایش‌ مکمل‌های غذایی و رژیمی، افزود: بیش از مصرف کنندگان، پزشکان هستند که باید ضرورت تجویز مکمل‌ها را دریابند و در این همایش با تاکید بر اهمیت این موضوع، تلاش شده تا مکمل‌های با کیفیت و هزینه کم برای بیماران تجویز شود.