در پنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی-رژیمی عنوان شد:

6th-mokamel1
بدترین بازار مکمل‌های موجود در منطقه مختص به ایران استبررسی‌ها نشان داده است، در برخی از کشورهای تولیدکننده، مکمل‌های ورزشی غیرقانونی تا ۷۰ درصد فرآورده‌های مخدر و غیرمجاز دارند و این امر کشورهایی را که سیستم توزیع مناسب در خصوص این نوع مکمل‌ها دارند، در معرض خطر قرار‌داده ‌است.در پنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری؛ ششمین همایش مکمل‌های غذایی-رژیمی، که به میزبانی دکتر هدایت حسینی(دبیر علمی همایش) و با حضور دکتر عباس کبریایی‌زاده(رییس شورای سیاست‌گذاری این همایش)، دکتر هدایت حسینی (دبیر علمی همایش)‌، دکتر جعفر میرفخرایی و دکتر فرهاد مرادی (رییس کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی ایران) برگزار شد، بر نقش و اهمیت برپایی رویدادهایی تخصصی که جامعه ورزشی را متوجه تأثیرات مخرب مصرف غیرمنطقی مکمل‌ها کند، تأکید شد.به گزارش نشریه غذا و دارو؛ در این جلسه که دوشنبه ۲۳ بهمن در ساختمان انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برگزار شد، مسئولین اجرایی و کارشناسان فعال در صنعت مکمل‌های ورزشی و غذایی، درباره ایمن نبودن زنجیره توزیع مکمل‌های ورزشی در کشور هشدار دادند.

این در حالی است که مکمل‌های غذایی طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت تا حد زیادی توزیع ایمن دارند، اما در مورد مکمل‌های ورزشی نظام توزیع و عرضه قابل اطمینانی وجود ندارد. به‌طوری‌که بررسی‌ها نشان داده است، در برخی از کشورهای تولیدکننده، مکمل‌های ورزشی غیرقانونی تا ۷۰ درصد فرآورده‌های مخدر و غیرمجاز دارند و این امر کشورهایی را که سیستم توزیع مناسب در خصوص این نوع مکمل‌ها دارند، در معرض خطر قرار داده‌است.

نا‌آگاهی جامعه ورزشی از تأثیرات مخرب، مصرف غیرمنطقی مکمل‌ها

سالم‌سازی زنجیره تأمین و توزیع مکمل‌های ورزشی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که همواره مورد توجه دست‌اندرکاران این حوزه بوده است و برگزاری همایش مکمل‌های غذایی- رژیمی به‌عنوان اولین رویداد تخصصی کشور در حوزه مکمل‌ها، باعث شده تا ضمن بررسی چالش‌های این حوزه، راهکارهای اجرایی نیز پیشنهاد شود.

به همین منظور اعضای شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی- رژیمی در ششمین سال برگزاری این رویداد، برپایی سمپوزیم یک‌روزه ” پایش سلامت مکمل‌های ورزشی‌” را به‌صورت تخصصی در دستور کار خود قرار داده‌اند و با برگزاری جلسات متعدد به بحث و تبادل‌نظر در خصوص رویکردها و عناوین سخنرانی این سمپوزیوم می‌پردازند.

علاوه بر این، ساماندهی مکمل‌های ورزشی از زنجیره تولید تا توزیع از دیگر اهداف مهم برگزاری سمپوزیوم پایش سلامت مکمل‌های ورزشی است که در این جلسه عنوان و بر حضور و تأثیر وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی ورزشی ایران در تحقق این هدف تأکید شد.
6th-mokamel2
بازار مکاره مکمل‌های ورزشی

در این جلسه دکتر عباس کبریایی‌زاده، رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران و رییس شورای سیاست‌گذاری همایش مکمل‌های غذایی رژیمی ایران، از بازار مکاره مکمل‌های موجود در ایران گفت و خاطرنشان کرد: بدترین بازار مکمل‌های موجود در منطقه مختص به ایران است و متأسفانه هیچ نظم و انضباطی در این بازار وجود ندارد.حدود ۸۰ درصد مصرف مکمل‌های ورزشی زیرزمینی است و در این وضعیت تلاش ما این است تا بتوانیم زنجیره توزیع مکمل‌ها را در کشور کامل کنیم.

دکتر کبریایی‌زاده تأکید کرد: قصد ما از برگزاری این سمپوزیوم این نیست که جلوی کار مربی‌ها را بگیریم، بلکه می‌خواهیم، مربیان را مجهز به دانش علمی با خود همراه کنیم.

رییس شورای سیاست‌گذاری همایش مکمل‌های غذایی رژیمی ایران ادامه داد: تا سال‌های گذشته، این نگرش در جامعه وجود داشت که اعتیاد یک جرم است تا اینکه به‌مرور جا افتاد، معتاد مریض است و اگر نمی‌توان جلوی اعتیاد را گرفت، اما می‌توان ریسک ابتلا به اعتیاد را کاهش داد. در حوزه ورزش هم، باید قبول کنیم که ورزشکاران در حال حاضر بیش از هرکسی، مربیان خود را قبول و از آنها حرف‌شنوی دارند،بنابراین ما باید درزمینهٔ دانش مربی‌ها کارکنیم.
6th-mokamel3
آموزش مربیان، در حوزه مکمل‌های ورزشی مورد غفلت قرارگرفته

در ادامه این جلسه، دکتر فرهاد مرادی (رییس کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی ایران) که به نمایندگی از ریاست فدراسیون در این جلسه شرکت کرده بود، از همکاری همه‌جانبه فدراسیون در برپایی سمپوزیوم پایش سلامت مکمل‌های ورزشی همزمان با ششمین همایش مکمل‌های غذایی- رژیمی و اجرایی شدن نتایج حاصل از برپایی سه روزه این دو رویداد تخصصی خبر داد.

وی با اشاره به این موضوع که در حوزه مکمل‌های ورزشی، آموزش مربیان مورد غفلت واقع‌شده است یادآور شد: سلامت دغدغه اصلی همه ما است و این نابسمانی که در حوزه مکمل‌ها ایجادشده است را می‌توان با آموزش مربیان کنترل کرد.

دکتر مرادی گفت: مربیان در حال حاضر بیشتر نتیجه گرا هستند و هرچقدر هم که در خصوص چگونگی مصرف مکمل‌ها توضیح داده شود، اما باز به سراغ راه‌حل‌های میان‌بری که در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه‌بخش باشد، می‌روند.

رییس کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی ایران همچنین یادآور شد: متأسفانه در حال حاضر برای مصرف‌کنندگان، مرز بین مکمل‌های OTC  و تجویزی مشخص نیست.

گفتنی است سمپوزیوم یک روزه “پایش سلامت مکمل‌های ورزشی “، همزمان با ششمین همایش مکمل‌های غذایی رژیمی در روزهای ۲۹ تا ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک برگزاری می‌شود و اصول و مبانی مصرف منطقی مکمل‌ها ازجمله مهمترین اهداف برگزاری این سمپوزیوم یک‌روزه است.