در سومین سمپوزیوم مکمل های ورزشی و تجهیزات وابسته مطرح شد: ۹۰ درصد ادعای مکمل ها حقیقت ندارد!

مشکلات کبدی ناشی از مکمل ها در دهه اخیر سه برابر شده است که در این میان مکمل های پرورش اندام سهم زیادی در بین این مکمل ها داشته اند.
سومین سمپوزیوم مکمل های ورزشی و تجهیزات وابسته برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه سومین سمپوزیوم مکمل های ورزشی و تجهیزات وابسته، در اولین روز از این سمینار دو روزه که در مجموعه فرهنگی، ورزشی غدیر در حال برگزاری است و با استقبال ورزشکاران و مربیان روبرو شده است،دکتر سید محمد صادق هاشمی ضمن آنالیز مکمل های ورزشی به دوره بندی آنها پرداخت.
دکتر محمدصادق هاشمی، عضو کمیته تخصصی بدنسازی و پرورش اندام ایران و مسوول کمیته آموزش هیات بدنسازی و پرورش اندام استان تهران با بیان اینکه ۹۰ درصد از ادعاهای شرکت های سازنده مکمل ها مبنای درستی ندارد، عنوان کرد: بیشترین بازار داغ مکمل ها در باشگاه ها ساخته می شود تاجایی که اگر ورزشکاری که به مقام قهرمانی می رسد، داخل یک شیشه نوشابه مکمل بریزد و قبل از مسابقه بخورد، از فردا شاهد استفاده زیاد این نوشابه هستیم بدون اینکه به پیشینه ورزشکار، فاکتورهای ژنتیکی،تمرینی و ممارستی اش اهمیت بدهند و اصلا بدانند این نوشیدنی چه موادی در خود داشته است.
دکتر هاشمی بازاریابی صنعتی را از دیگر مواردی دانست که موجب اشاعه مکمل ها در میان ورزشکاران شده است و گفت: سازمان اف دی ای امریکا که مورد قبول دنیا است همه مکمل های تولید شده را مورد بررسی قرار نمی دهد و تنها اگر خلاف ادعای یک مکمل ثابت شود، آنها را بررسی می کند.
مسوول کمیته آموزش هیات بدنسازی و پرورش اندام استان تهران با اشاره به این مطلب که ما به ظاهر اندام ورزشکار توجه ویژه ای داریم،گفت: مربیان باید ورزشکاران را با شیوه های درست علمی و رژیم مناسب پرورش بدهیم، ضمن اینکه باید دقت داشته باشیم نحوه این عملکرد در زنان و مردان به دلیل تفاوت های فیزیولوژی متفاوت است.
دکتر هاشمی به عوامل محدود کننده و متفاوت پرورش اندام در زنان اشاره کرد و گفت: تسترون کمتر در زنان، تار عضلانی کمتر و… نوع بدنسازی را در زنان متفاوت می کند و همچنین عملکرد آنها را در ورزش متفاوت می کند تا جایی که استعداد خانم ها در رشته های مقاومتی بیشتر از مردان است.
عضو کمیته تخصصی پرورش اندام، تاریخ معرفی مکمل ها در امریکا را سال ۱۹۹۴ اعلام کرد و به تفاوت های قوانین در کشور امریکا و ایران نسبت به مکمل ها پرداخت.
دکتر محمدصادق هاشمی با اشاره به این موضوع که در امریکا قوانین سختی درباره مصرف استروئیدها برخلاف ایران وجود دارد و تحقیقاتی در سال ۲۰۱۳ نشان داد یک سوم مکمل هایی که چک شده بودند دارای استروئید بودند، اظهار داشت:۷۰ در صد ورزشکاران امریکایی در حال مصرف مکمل هستند و با اینکه اهمیت و لزوم استفاده مکمل ها برای ورزشکاران ثابت شده است اما باید مکمل ها به صورت درست مصرف شوند.
وی ادامه داد: در امریکا ۵۰ هزار نوع مکمل غذایی می بینید اما اینها در برخی موارد تفاوت های بسیار کمی دارند و تنها برخی مواد افزودنی دارند که به این بهانه نام دیگری گرفته اند.
عضو کمیته تخصصی بدنسازی و پرورش اندام ایران در بحث لزوم توجه به کیفیت مکمل ها توضیح داد: تحقیقات سال ۲۰۱۵ نشان داده که خیلی از مکمل های چینی داری مواد آلوده و سمی مثل سرب بوده اند.همچنین بعضی از محصولات «مک کوهیل» ماده خطرناکی داشته اند که موجب کوری و آسیب کبدی شده اند.
دکتر هاشمی اضافه کرد: مشکلات کبدی ناشی از مکمل ها در دهه اخیر سه برابر شده است که در این میان مکمل های پرورش اندام سهم زیادی در بین این مکمل ها داشته اند.
گفتنی است در پایان سمپوزیوم دو روزه « مکمل های ورزشی و تجهیزات وابسته» گواهینامه آموزشی که معادل ۵۰ امتیاز آموزش مربیگری است، به شرکت کنندگان اهدا می شود.