در مصرف مکمل‌های ورزشی، احتمال خطا و آسیب بالاست

دکتر مصطفی موسوی، عضو کمیسیون آموزش فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام در آستانه برگزاری سومین «سمپوزیوم مکمل‌های ورزشی و تجهیزات وابسته» با بیان اینکه برگزاری چنین دوره‌های آموزشی باعث ارتقاء سطح علمی مربیان و دانشجویان در حوزه تناسب اندام خواهد شد؛ گفت: قطعا توجه به سلامتی این بخش، تاثیر مستقیمی بر ارتقاء سطح سلامتی جامعه و کاهش هزینه‌های درمان در سطح کلان خواهد داشت. از آنجا که بالا بودن سطح سلامت اقشار مختلف یکی از نکات مهم و موثر در سلامت کل هر جامعه است، در برگزاری سمپوزیوم این نکته نیز در نظر گرفته می‌شود و برای دستیابی به هدف سلامت افراد جامعه موثر خواهد بود.
به گزارش دبیرخانه “سومین سمپوزیوم مکمل‌های ورزشی و تجهیزات وابسته”، دکتر موسوی آگاه‌سازی فضای ورزشی، خصوصا ورزشکاران بدنسازی و پرورش اندام را امری مهم دانست و اضافه کرد: با توجه به توسعه روزافزون مکان‌های ورزشی و افزایش تعداد سالن‌های بدنسازی در کشور، می‌توانیم برآورد کنیم که جامعه در حال حرکت به سمت زندگی سالم‌تر است. با این حال در این فضاها، امکان آسیب بیشتر نیز ایجاد خواهد شد، به‌ویژه در زمینه مصرف مکمل‌های ورزشی، احتمال خطا و آسیب ورزشکاران بالاست. ارائه اطلاعات به ورزشکاران مختلف در ارتقاء سطح سلامت این افراد در سنین مختلف موثر خواهد بود و برگزاری چنین سمپوزیوم‌هایی می‌تواند تا حد زیادی از چنین آسیب‌هایی در ورزش حرفه‌ای جلوگیری کند.
عضو کمیسیون آموزش فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام وضعیت بازار مکمل را در شرایط موجود که ایران مورد تحریم قرار گرفته است، موضوع حساس تری دانست و اظهار داشت: یکی از راهکارها برای پیشگیری از تاثیر منفی تحریم‌ها و شریط اقتصادی بر بازار مکمل‌ها و به‌ویژه سلامت ورزشکاران این است که روند قبلی حفظ شود و اختصاص ارز برای تهیه مکمل‌های سالم ادامه داشته باشد. در کنار آن لازم است که روند ثبت و واردات مکمل‌های اروپایی سرعت پیدا کند تا مکمل‌ها به‌موقع در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گیرد. در عین‌حال باید فضای مناسبی فراهم شود تا کشورهایی که در تولید مکمل‌های استاندارد پیشرو هستند، برای سرمایه‌گذاری و تولید در کشور خودمان اقدام نمایند.
وی همچنین خواستار کنترل و نظارت بر قیمت‌ تولیدات داخلی و مکمل‌های وارداتی شد.
سومین «سمپوزیوم مکمل‌های ورزشی و تجهیزات وابسته» با هدف «شناسایی مکمل‌های غذایی و ورزشی کارآمد و تحلیل آن‌ها به‌منظور دستیابی به بهترین ترکیب بدنی» ششم و هفتم دی‌ماه در مجموعه ورزشی انقلاب تهران برگزار خواهد شد.