مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل فدراسیون پزشکی ورزشی: متاسفانه بسیاری از مکمل‌ها توسط متخصص تجویز نمی‌شود  

متاسفانه بسیاری از مکمل‌ها توسط پزشک یا متخصص تغذیه تجویز نمی‌شود، بلکه مربیان باشگاه‌ها یا باشگاه‌داران بدون برخورداری از هر گونه تخصصی اقدام به تجویز مکمل‌ها می‌کنند.

دکتر نباتچیان

به گزارش ستاد خبری همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، عبدالرضا نباتچیان مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل فدراسیون پزشکی ورزشی در این نشست اظهار داشت: طی چند سال اخیر خوشبختانه جامعه زنان ایرانی به سمت ورزش بسیار تمایل پیدا کرده‌اند. البته این مشکل در بین برخی از بانوان ایرانی رواج پیدا کرده است که به اصطلاح می‌خواهند شکل مایکروفر داشته باشد. یعنی در کوتاه‌ترین زمان به نتیجه مطلوب برسند. همین موضوع باعث می‌شود که این گروه از ورزشکاران به سمت استفاده از مکمل‌ها بیش‌تر تمایل پیدا کنند. ما در کشورمان در زمینه مصرف مکمل نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم.

وی یادآور شد:‌ به نظر بنده سومین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی که سال گذشته برگزار شد، تاثیر خوبی بر موضوع مصرف مکمل‌ها و تلاش برای فرهنگ‌سازی مصرف منطقی آن گذاشت. البته به عقیده بنده مناسب بود در زمینه اطلاع‌رسانی این همایش از نظر متخصصان مرتبط با فدراسیون پزشکی ورزشی نیز استفاده می‌شد. به این خاطر که ما در خصوص خدمات درمانی و بیمه‌ای با حدود ۳ میلیون کاربر مواجه هستیم که می‌توانند مخاطب این همایش باشند.

نباتچیان تاکید کرد: متاسفانه یکی از مشکلاتی که در زمینه مصرف غیرمنطقی مکمل‌ها وجود دارد این است که سطح دانش خانم‌ها نسبت به مکمل پایین است و این موضوع باعث می‌شود سودجویان در خصوص فروش مکمل‌ها خارج از توصیه پزشک به بانوان موفق باشند. به خصوص ورزش پرورش اندام در بین مردان سابقه دیرینه‌ای دارد،‌ اما فیتنس به تازگی در بین بانوان رواج یافته است.

چهارمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ۸، ۹ و ۱۰خرداد ۹۵ در هتل المپیک تهران برگزار خواهد ‌شد.